Kaalulangus lehmad.

Ruumis peab olema ventilatsioon. Samarüütli sõnul on tänu uuele seadmele kahe aasta jooksul vähenenud poegimisvahemik päevani, mis on soovitusliku piiri juures.

Esitataval tõul on mitu kriteeriumi, mis muudavad kaalulangus lehmad ainulaadseks. Emased kasvavad üle rasvade, süües isegi kõige odavamat ja ebakvaliteetsemat toitu, suudavad ühe hooaja jooksul nii isased kui ka naised koguda umbes 70 kilogrammi rasva, mis talvel on kütteks.

Kuidas Kalmõki lehmi hooldada ja hooldada? Selle tõu lehmad ei vaja pidevat tähelepanu, veised võtavad ka pidevate pikkade vedude korral hästi kaalus juurde.

Kalmõki tõugu kari suudab päevas läbida umbes 50 kilomeetrit, kuid nad vajavad kohustuslikku kuuetunnist puhkust. Hooldus Loomalaud, kus loomi peetakse, peaks alati olema kerge, suured aknad ja varustatud kioskid. Ruumis peab olema ventilatsioon. Lauda soojustuse osas pole seda vaja, kui temperatuur ei ole madalam kui kraadi, piisab õlgedest põrandakatte tegemisest.

Karja tunneb end hästi ka kraadise kuumuse ja kraadise pakase korral, tänu sellele saab seda tõugu aretada kõikjal maailmas.

Lehmad lähevad arvutisse - Maaleht

Lehmade omanik vajab pidevat talli puhastamist, vee pidevat asendamist puhta veega ja vajalike vaktsineerimiste tegemist. Kalmõki lehmade kiireks nuumamiseks tuleks kasutada nuumamist, samas kui pullid võtavad vajaliku kaalu viie ja täiskasvanud kolme kuuga. Haigused Kalmõki lehmad on haiguste suhtes resistentsed, vajalike vaktsineerimiste korral nad praktiliselt ei haigestu. Kui on nakkuslikke koldeid, võivad veised haigestuda leukeemiasse, leptospiroosi või aktinoosi.

Kui te ei järgi kõiki hügieenieeskirju, võivad lehmad haigestuda kaalulangus lehmad. Esimeste sümptomite ilmnemisel on vaja kiiresti abi otsida kvalifitseeritud veterinaararstilt.

Hullulehmatõbi

Ravi ajal hoitakse haiget lehma eraldi nii tallis kui ka jalutuskäigul, et teised loomad ei nakatuks. Söötmine Suvel saavad lehmad niitudelt ise toitu, kontsentreeritud sööta pole vaja anda. Nad võivad karjatada igal murul ja süüa pehmet rohtu, kui see on pikk. Isegi talvel saavad loomad karjamaalt ise toitu, kaalulangus lehmad selle lume alt välja.

Lehmadel peab olema vett, mida tuleb anda neli korda päevas. Alla kilogrammi kaaluvad vasikad vajavad 40 liitrit vett. Kui kaal on — kilogrammi, on vaja 50 liitrit vett ja kui kaalu on rohkem, siis piisab 60 liitrist veest päevas. Kuigi loomad saavad karjatada aastaringselt, on parem hooldamine ja sööda lisamine toidule positiivne mõju kehakaalu tõusule, eriti kaitseb silo, samuti maisisilo; heinarohi; köögiviljad ja mugulad.

Lehmad lähevad arvutisse

Aprillist juunini on parem karjatada teravilja- sulerohu- või aruheinapõldudel. Ja alates augustist peaksite eelistama sulerohtu ja koirohu põlde. Karjatamise ajal võivad lehmad koguda umbes 60 kilogrammi searasva, mida kasutatakse elutähtsate jõudude toetamiseks talvel, kui looduslikud vitamiinid puuduvad.

Uut tüüpi liha- või searasvatõugude saamiseks ristatakse seda tõugu sageli teiste pullitõugudega. Kalmõki loomal on suurepärane geneetiline materjal. Kõik tõud, mida ristati Kalmõki lehmaga, päriti tema vastupanust ilmastikutingimustele ja igasugusele kliimale, võtavad kiiresti kaalus juurde, karjatavad hommikust õhtuni karjamaal. Povolzhski piirkonna talupidajad ristasid lehmade kvaliteedi parandamiseks Kalmõki tõugu Shorthrni ja Simmentali tõugudega. Kuid isegi pärast sellist ristamist mõistsid nad, et puhtal tõul on siiski paremad omadused kui ristil.

MQC-C somaatiliste rakkude määramiseks seadme puhul kasutatakse ka kemikaali, mis teeb võimalikuks somaatiliste rakkude täpse määramise. Eestis seda veel töös näha ei saa, küll on see võimalus olemas naaberriikides.

Kalmõki lehmad: omadused, tootlikkus ja hooldus

Herd Navigator Herd Navigator on lauda seinale kinnitatav väike kast, mis ise teeb igapäevased piimaproovid ning selgitab välja innaaja ja haigusriskid enne silmaga nähtavate tunnuste ilmnemist. Mida suuremad on farmid, seda raskem on iga looma jälgida.

Siin tuleb appi karjahaldusseade Herd Navigator. Herd Navigatorit saab kasutada koos DeLavali lüpsiroboti, kalasaba- ja paralleel-lüpsiplatsidega.

  1. Hullulehmatõbi – Vikipeedia
  2. KALMõKI TõUGU LEHMAD: LOOMA OMADUSED, PRODUKTIIVSUS, HOOLDUS JA HOOLDUS - AGRAARMAA -

Eestis on neid praeguseks paigaldatud neli, neist kaks lüpsirobotitega ja kaks lüpsiplatsiga lauta. Seade ei kogu lihtsalt andmeid ega koosta lehekülgede viisi tabeleid, millest kaalulangus lehmad on raske ennast läbi närida, vaid pakub probleemidele ka konkreetsed lahendused. Herd Navigator paigaldatakse lauta piimaruumi seinale ning see on ühendatud piimaproovide võtja ning piimameetriga. Väike kogus piima suunatakse Navigatorisse, mis teeb ise testid ja saadab tulemused farmiarvutisse.

Kusjuures kõigilt lehmadelt ei võeta iga päev piimaproovi, intelligentne seade otsustab eelmiste tulemuste alusel, kelle piima tuleb testida. Sellise laudas paikneva analüsaatori abil on võimalik kindlaks määrata lehmade innaaeg. Nii leitakse ka vaikne ind. Lisaks reastab farmihaldussüsteem loomad viimaseks tiinuse kontrolliks, annab märku enneaegsetest tiinuse katkemistest ning registreerib tsüstiriskid ja pikenenud kinnis­perioodid. Kokkuvõttes on võimalik vähendada seemenduste arvu ja parandada tiinestumise protsenti.

Piimast saab teada ka mastiidi- või ketoosiriski.

Intervjuu dr Neal Barnard´iga

Puuduvad tõendid, et prioone võiks leiduda lihastes või piimas. Iseloomulikeks sümptomiteks on ülemäärane hirm, agressiivsus, erutuvus, kaalulangus lehmad liikumisel ja tõusmisel, ebaloomulik kehahoiak, kaalulangus ning vähenenud piimatoodang. Samuti on kõrgenenud tundlikkus puute- valgus- ja heliärritustele. Ainus võimalus kinnitada hullulehmatõve esinemist on postuumne autopsia. Haigestunud loomadel võib leida aju hallaines sümmeetrilisi degeneratiivseid muutusi ja tühimikke, mistõttu ajukude meenutab käsna.

Histopatoloogilist uuringut ei peeta BSE välistamiseks siiski piisavaks.

Avo Samarüütel on infotehno­loogiat järjest paremini ära kasutama õppinud.